Nie ma co płakać i zamartwiać się w przypadku uszkodzenia dysku. Zapraszamy do nas na bezpłatną wycenę i analizę stanu nośnika. W naszej ofercie znajdziesz wiele usług, które mają na celu odzyskanie Twoich danych.
Prowadzimy własne niezależne laboratorium, dzięki czemu możemy zaoferować naprawdę konkurencyjne ceny.
Najważniejsze informacje dotyczące dysków twardych i odzyskiwania danych
Każdy dysk twardy pomimo swojej (mylnej) nazwy jest narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, którym towarzyszy utrata danych. Użytkownicy komputerów w takim momencie tracą wiele cennych danych, które wielokrotnie niemal za wszelką cenę muszą odzyskać.
Awaria dysku twardego oznacza kłopoty, przeważnie dla firm oraz niepowetowane straty dla zwykłych użytkowników, którzy latami gromadzili zdjęcia i filmy rodzinne. Z tego względu wiele osób próbuje samodzielnego odzyskiwania danych – co nie przynosi pożądanych rezultatów lub zleca usługę odzyskiwania specjalistom.
Ta druga opcja jest dość kosztowna, jednak w niektórych sytuacjach niezbędna. Fizycznie uszkodzonego dysku najczęściej nie naprawimy sami i konieczna jest interwencja firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Specjaliści zajmujący się takimi usługami twierdzą, że prawie 60 % wypadków utraty plików jest bezpośrednio związanych z awarią nośnika. Jeśli jednak mamy do czynienia z uszkodzeniem logicznym czyli awarią oprogramowania, możemy spróbować samodzielnie przywrócić utracone dane. Do tego celu służą odpowiednie programy. Przed rozpoczęciem takiej czynności warto stworzyć wierną kopię nośnika i z niej próbować odzyskać pliki. Należu tu jednak podkreślić, że średnia cena programu do odzyskiwania danych jest niewiele niższa niż kompleksowa usługa. Zlecając odzyskiwanie danych nie narażamy się również na błędy nowicjusza, które często są popełniane. (Np. Instalacja oprogramowania na dysku z którego odzyskujemy dane).
Jednak gdy nasz dysk twardy jest fizycznie uszkodzony takich czynności nie powinniśmy wykonywać samodzielnie. Skuteczność odzyskiwania danych przez firmy jest bardzo wysoka, jednak należy pamiętać, że nie zawsze taka czynność kończy się powodzeniem. Nie możliwe jest odzyskanie plików, które zostały nadpisane nawet przy tak rozwiniętej technologii jak obecnie.
Firma otrzymująca uszkodzony dysk na początku dokonuje ekspertyzy podczas, której ocenia stan nośnika oraz szanse na odtworzenie utraconych informacji. Takie rozwiązanie jest korzystne dla klienta, ponieważ nie naraża go na niepotrzebne koszty. Istnieje kilka zasad o których warto pamiętać, aby zmniejszyć ryzyko powstania awarii dysku twardego oraz ułatwić ewentualne odzyskiwanie danych. Najważniejsze o czym należy pamiętać to nie otwierać obudowy dysku twardego. Dyski twarde produkowane są w odpowiednich warunkach, których nie możemy zapewnić w domu. Odsłonięcie talerzy może spowodować, że odrobina kurzu, która się na niego dostanie uszkodzi kilka lub kilkadziesiąt ścieżek, na których zapisane są nasze pliki, lub co gorsza strefa serwisowa dysku. Takim działaniem możemy bezpowrotnie utracić wszystkie pliki. Kolejną również ważną kwestią jest postępowanie z komputerem, kiedy zdiagnozujemy utratę danych. Nie powinniśmy w takiej sytuacji normalnie zamykać systemu, tylko zwyczajnie odłączyć go od zasiania. System operacyjny dzięki temu nie zdąży utworzyć nowych plików w miejscu, gdzie znajdowały się utracone dane. Nie powinniśmy także przeprowadzać defragmentacji dysku ani stosować programów typu Scandisc. W przypadku jednej i drugiej czynności mogą zostać nadpisane dane, które są dla nas ważne. Kiedy nasz dysk zostanie zalany cieczą, należy obchodzić się z nim wyjątkowo delikatnie. Nie należy w takim przypadku podłączać dysku do zasilania, nie można go osuszać i ponownie uruchamiać. Ważne jest także, żeby go jak najszybciej dostarczyć do firmy zajmującej się przywracaniem danych, ponieważ woda może wywołać korozję podzespołów i nieodwracalne straty.